Chelsea Swedish Fan Club
23 april 2026

   Köp, Sälj, Behåll, Låna - en tidig titt
(OBS majoriteten av denna artikel som fått kortats på grund av händelserna i går kväll skrevs innan Liam Rosenior sparkades).

Det är kanske tidigt att titta på transferfönstret som öppnar först 15 juni och nästa säsong. Men då den här säsongen redan är körd, ligan är det som vi ser det även om det dykt upp en livlina (om Villa vinner Europa League), varför inte? Vår enda tröst är att vi är inte Tottenham - ännu.

Chelsea har dragit på sig tiderna största ekonomiska förlust, ändå sägs det att Chelsea har råd att värva ordentligt med spelare i sommar. Vi vet inte hur det ska gå till om de inte säljer först. Å andra sidan betraktar vi numer fotbollsekonomi på samma sätt som magi. Vi förstår inte hur det går till, vi kan bara se på och förundras.
    Regleringarna har blivit fler. Chelsea har redan bötfällts flera gånger. Ändå säger de att Chelsea kommer klara dem. Chelsea har ju inte ens lyckats få en tröjsponsor (de har just nu en tjänst-byte sponsor säsongen ut i svenska IFS som byter AI-tjänst mot tröjsponsor). Och de kallar sig affärsmän.
    Ändå tror vi det allra största problemet är att Chelsea MÅSTE ändra fokus och börja värva spelare som behövs, inte som eventuellt kan bli bra om 3-5 års tid. Högst eventuellt då det är efter datordrivna modeller de värvas och alltför lite tycks handla om att titta på saker som karaktär, ledaregenskaper. De måste alltså värva även spelare med litet om något vidareförsäljningsvärde. Det har Chelsea äntligen börjat öppna upp för i oändligt försiktiga ordalag men vi tror inte det kommer ske så länge nuvarande sportsliga ledning är kvar. Det är där Chelsea måste börja rensa upp först.
  Vi talar ju om en sportslig ledning som inte ens försökte värva Marc Guehi, eller Donnarumma fast båda var tillgängliga till reapriser. Fast alla, precis alla, som kan något om fotboll menade att Chelsea behövde en bra målvakt och en bra försvarare. Istället valde de unga oerfarna spelare som kostade ännu mer. De kunde värvat Rayan Cherki för billiga 30m men valde Alejandro Garnacho för 40m. Tydligen för att datorerna hade sagt det till dem.

BlueCo har lagt 1,5 miljarder pund på spelare och laget har gått bakåt. Visst, hälften av den summan har de fått igen på försäljningar, men spelar det någon roll när framgångarna uteblir. Spelarna blir ju inte mer värda av misslyckas och tappa motivationen. Hur många på säljlistan nedan kommer ens ta in samma summa de köptes på? Någon alls?

Ett nästan lika stort problem kommer bli; vill spelare till Chelsea?
Chelsea betalar inte längre stora löner utan har långa kontrakt med prestationsklausuler. Det gillar inte etablerade spelare. Chelsea kommer med ganska stor säkerhet inte spela någon europeisk cup nästa säsong. Det gillar inte etablerade spelare. Chelsea har ingen coach och ingen vet vem som vågar/orkar ta över. Det gillar inte etablerade spelare som vill ha etablerade coacher. Däremot betalar Chelsea löjliga summor till agenter och det gillar de, så om agenterna kan styra sina spelare så kanske...
Det finns helt enkelt inga spelare som ryktesnämns till Chelsea vi tror på, som är etablerade. En dröm vore om Chelsea tog in en ny Silva så att säga, som PSGs Marquinhos som är en ledare, som är erfaren, som kan utbilda spelarna runt omkring honom. En målvakt som väcker förtroende. Bristen på målskytt finns där fortfarande. Det finns inte många sådana och varför skulle de sänka sina löner och gå till Chelsea och spela mindre intressant fotboll? En klubb som skämt ut sig med Marescas frysbox, något ingen spelare vill hamna i. Om en klubb accepterar sådana metoder kommer etablerade spelare tänka sig för både en och två och flera gånger innan de går dit och riskerar att hamna i något liknande. Har Chelsea gjort det en gång med nuvarande sportsliga ledning och ägare, då kan det hända igen. Chelseas ledning har visat nyckfullhet förr. Det gynnar inte direkt Chelsea att coachrekrytering minst sagt går att ifrågasätta, inte minst då de två mest respekterade, erfarna, bevisade och erkända coacherna fått gå.(Tuchel och Pochettino). Chelsea vill inte ha starka coacher då ledningen är amatörer och fruktar uppenbarligen kunskap och erfarenhet.

Liam Rosenior liksom Graham Potter kom in i en fullständigt omöjlig situation efter en populär och rätt framgångsrik coach (inte populär hos men tydligen i spelargruppen). Det stod dock klart i tisdags att han förlorat omklädningsrummet. Resultaten gick emot honom och han verkade inte redo för uppgiften. Han underminerades som vi förstått av sportdirektörsnissarna när de krävde att han skulle stänga av Enzo.   
      Resultaten har inte varit bra nog, särskilt inte mot bättre lag. Taktiken särskilt mot bättre lag har inte alls övertygat. Men problemen med det usla försvarsspelet fanns ju redan innan, skadeeländet fanns redan innan. Att de viker ned som som en origamisvala i en tsunami i matcherna, fanns redan tidigare. Frågan är hur ser spelare utifrån på det? Det är ingen nyhet att bra spelare söker sig till stabila klubbar med ledare de tror på nästan lika mycket som pengar lockar, nästan lika mycket som titlar lockar.
    Chelsea har redan misslyckats så mycket med sina coachtillsättningar att det finns ju inga kandidater kvar om det ska bytas igen. Inte om klubben fortsätt sköts som nu med en coach som inget har att säga till om.
 
Vår grundinställning är dock att det spelar inte någon roll vem som är coach i Chelsea då denne inte får bestämma något utan bara tvingas göra vad sportdirektörsnissarna och ägarna säger. En klubb för ja-sägare. I bästa amerikanska Trump-anda. Vem vill ha ett sådant jobb förutom de som vill ha ett jobb och lön.

******SPELARTRUPPEN

Vi har tagit upp de flesta spelare som kan vara i närheten av en a-lagstrupp för Premier League. Som läget är nu när lånen återvänder och redan inköpta spelare ansluter. Det finns dock fler som kanske kan bli aktuella som vi hoppat över. Det visar ändå hur uppblåst Chelseas spelartrupp är på alla håll och kanter. Vi har inte räknat med spelare som Kavuma-McQueen som kanske är redo för lån eller till och med truppen - men som kommer från akademins yngre lag.
    Behåll +1 är ge det ett år till då de haft för lite speltid.
    I flera fall har vi ersatt rekommendation med frågetecken då vi helt enkelt inte riktigt vet hur vi står i frågan om den spelaren. Vi har då satt frågetecken i den kolumn som närmast motsvarar vad vi tror, gissar vore bäst. Nyförvärvade spelare kan inte bedömas utan står bara som Ny. Vi har inte gjort truppbedömningar om vilka positioner täckning måste finnas i. Vi har bara sagt vad vi tror, kanske även önskar. Inte vad som är troligt.
    Vi tror inte Chelsea ens skulle kunna sälja hälften, knappast ens en tredjedel, av de spelare vi rekommenderar säljs.

Vi fruktar också att flera spelare kan komma att lämna in transferbegäran i sommar. Först på en sådan lista är kanske Enzo Fernandez, men även Cole Palmer kan komma göra det då de inte har förtroende för vad som sker i Chelsea. Troligast ändå verkar ändå Nicolas Jackson vara, det är tveksamt om han vill återvända till Chelsea efter sitt lån till Bayern München (som fortfarande är vårt tips som nya CL-mästare). Reece James och Moises Caicedo är lojala mot klubben och har förlängt men inte ens de kan väl vara bekväma i vad som sker? Pengar är inte allt, inte ens för alla fotbollsspelare bara för vissa.

Robert Sanchez   SÄLJ  
Filip Jörgensen   SÄLJ  
Teddy Sharman-Lowe     LÅN
Mike Penders BEHÅLL    
Gabriel Slonina   SÄLJ  
       
Reece James BEHÅLL ?*    
Malo Gusto BEHÅLL    
Josh Acheampong BEHÅLL    
Benoit Badiashile   SÄLJ  
Mamadou Sarr     ? LÅN
Tosin Adarabioyo   SÄLJ  
Levi Colwill BEHÅLL    
Wesley Fofana   ?  
Trevoh Chalobah ?    
Jorrel Hato BEHÅLL +1    
Marc Cucurella BEHÅLL    
Aaron Anselmino     LÅN
Axel Disasi   SÄLJ  
Caleb Wiley   SÄLJ  
       
Moises Caicedo BEHÅLL    
Andrey Santos ?    
Romeo Lavia   ? SÄLJ *  
Enzo Fernandez BEHÅLL    
Dario Essugo BEHÅLL +1    
Kendry Paez   SÄLJ  
       
Estevao BEHÅLL    
Pedro Neto BEHÅLL    
Cole Palmer BEHÅLL    
Joao Pedro BEHÅLL    
Liam Delap     LÅN
Marc Guiu     LÅN
Jamie Gittens   SÄLJ  
Alejandro Garnacho   SÄLJ  
Nicolas Jackson ? BEHÅLL**    
Tyrique George   SÄLJ  
David Datro Fofana   SÄLJ  
Mykhailo Mudryk   SÄLJ***  
Jesse Derry     LÅN
       
Emanuel Emegha NY    
Geovany Cuenda NY    
Dastan Satpaev NY    
       
Yisa Allao ? NY jan 26   ? LÅN
Kiano Dyer     ? LÅN
Ishe Samuels-Smith     ? LÅN
Dujuan Richards     ? LÅN
       
* han är bra nog att stanna men det är för mycket skadefrånvaro, kanske lån till en klubb där han mer varsamt kan bygga upp sig igen (vi var frestade att sätta samma bedömning på Reece James men vek oss för hans Chelseahjärta och han har ju nytt kontrakt...).
** tveksamt om han vill stanna
*** kan bara säljas om avstängningen upphör/tidsbestäms

SPARKA OMGÅENDE PAUL WINSTANLEY OCH LAURENCE STEWART OCH ANSTÄLL NÅGON SOM KAN FOTBOLL. Bosse Andersson till exempel. Sämre än de två kan ingen vara och definitivt inte Super-Bo.
    Just nu är tipset nedflyttningsstrid för Chelsea nästa säsong. Ord man aldrig mardrömde om att skriva. Sker inget drastiskt efter säsongen är det faktiskt ett fullt möjligt scenario. Ingen trodde det om Tottenham heller men se på dem nu. Som tur var kan saker hända i positiv riktning i sommar.

Lindy