Inför Women Super League 2025-2026
Chelsea vann allt, rubbet förra säsongen i England. Ligan Women Super League gick de igenom helt obesegrade som Invincibles. De vann FA Cupen. De vann Ligacupen. Trippelvinnare. De siktar högre den här säsongen.


TYVÄRR ser det ut att bli mycket svårare att följa Chelsea Women den här säsongen då The FA Player har lagts ned. Förhoppningsvis kan deras YouTube-kanal kompensera men det vet vi ännu inte. Även om det sägs att länder utan tv-rättigheter kommer kunna följa på FA YouTube, men vi vågar inte säga att det verkligen blir så innan vi vet. Viaplay har inte längre rättigheterna och är tydligen inte intresserade trots sina höga avgifter.
Champions League-rättigheterna har köpts upp av Disney+. Vi vet inte om det finns möjlighet att komma runt det via DAZN men det är nog tveksamt.
Vi kommer redovisa alla matcher vi kan följa men är rädda för att vi kommer missa några matcher.
I skrivande stund är allt osäkert. Vi kan bara hoppas kunna följa Chelsea Women.
Det kommer helt klart bli tuffare i år. Arsenal framförallt har storsatsat och värvat väldigt bra och intressant. Det är som på herrsidan lite grann Nu eller Aldrig-känsla kring dem. Vi tror ändå att Chelsea måste vara favorit att vinna en sjunde gång på raken. En trippel däremot kan bli svår att upprepa liksom att gå genom serien obesegrade. Det är inget vågat tips att säga att största hotet mot ännu en titel och det är stort, kommer från Arsenal.
Inget lag åker ut direkt i år då ligan nästa säsong utökas till fjorton lag. Sist placerade lag kommer spela kvalspel mot trean i WSL 2 (fd Championship). De två främst placerade lagen i WSL 2 flyttas upp. I framtiden kommer ettan i WSL 2 att flyttas upp, sista lag i WSL flyttas ned. Näst sista lag i WSL kvalspelar mot tvåan i WSL 2.
Något som slagit oss är hur många målvakter som bytt klubb. Det är ovanligt många målvakter på transferlistorna, från Livia Peng och Becky Spencer i Chelsea till förre landslagsmålvakten Ellie Roebuck till Aston Villa.
Transferfönstret stänger på torsdag vid midnatt.
*****
CHELSEA
Trippelvinnarna har varit oväntat anonyma på transfermarknaden. Bara fyra värvningar varav två är back-upmålvakter även om Livia Peng är en väldigt bra målvakt men hon petar nog inte Hannah Hampton. Becky Spencer däremot är helt klart back-up. Ellie Carpenter ersätter Ashley Lawrence som lämnat för OL Lyonnes. Ingen ersättare för Sophie Ingle på mitten men där har Chelsea bra med spelare redan. Mara Alber känns lite ung för att ses som ersättare till Mia Fishel. Viktigt och det är väldigt viktigt är att det ser ut som Sam Kerr är spelklar efter sin långvariga, nästan 21 månader långa skadefrånvaro. Chelsea hade också flera unga spelare utlånade förra säsongen som nu verkar få chansen.
Sonia Bompastor imponerade oerhört under sin första säsong. Det sätter målsättningen extremt högt men alla kommer bara tala om Champions League. För oss fans är dock ligan alltid viktigast. Chelsea gör inte heller någon hemlighet att vinna CL är högsta målet, det blev inte mindre viktigt när Arsenal vann förra säsongen. Chelsea gjorde några sämre matcher som bara gav oavgjort i ligan, men på minuskontot är det ända bara det taktiska misstaget eller ska vi säga kollapsen mot Barcelona i CL-semifinalerna alla kommer ihåg. Där fick Bompastor verkligen inte till taktiken utan väldigt mycket tvärtom faktiskt. De var stora besvikelser. Vi hoppas slippa Barcelona fram till finalen i år men så brukar det inte bli. CL ska också spelas i samma format som herrarnas prövade redan förra säsongen med ett stort mer öppet gruppspel innan ett traditionellt slutspel. Kvalspelet har redan börjat men Chelsea går in först i gruppspelet som ligavinnare i England. Vi slipper också gruppspelet i Ligacupen som vinnare.
Vi är helt klart förvånade över att Chelsea bara värvat en målvakt och en målvakts-backup och nu har fyra målvakter, trots att de lånat ut en ung målvakt för att hon ska få speltid.
De har också värvat en högerback i Ellie Carpenter för den flyktade Ashley Lawrence. Vi hoppas hon är en uppgradering av Lawrence men hon måste ändå ses som alternativet till Lucy Bronze. Vi hade nog förväntat oss fler förändringar, även om Veerle Buurman kommer efter att lånats tillbaka efter förra sommarens värvning.
Sonia Bompastor har satt ribban högt. Hon har helt klart deklarerat att hon siktar på att vinna kvadrupeln den här säsongen. En trippel räcker inte.
Bara fyra ligamatcher kommer spelas på Stamford Bridge. Det är faktiskt något att skämmas över. Tjejerna förtjänar en bättre satsning från klubben oavsett deras ursäkter om trafik och kostnader att spela på bron. Kan Arsenal spela alla sina matcher på huvudarenan borde Chelsea kunna spela klart fler hemmamatcher där. Förra säsongen var det ju i alla fall sex matcher. De får åtminstone inleda säsongen där de hör hemma. För de har växt ur Kingsmeadow som antingen behöver byggas ut eller bytas ut.
Alla värvningar: Ellie Carpenter, Livia Peng (mv), Becky Spencer (mv), Mara Alber
ARSENAL
Nu eller Aldrig. Det är känslan. De vann Champions League men ställde inte till särskilt mycket problem för Chelsea förra säsongen, inte som vi hade väntat oss. Vi förväntar oss att de pressar Chelsea hela vägen den här säsongen. Och om Chelsea har CL som högsta mål, borde Arsenal har WSL-titen som högsta mål. Att stoppa Chelsea från en sjunde rak titel.
Guardians sportskrivare har Arsenal som titelvinnare. Det är nog inte bara önsketänkande.
De är de enda som tippat serien som vi sett ännu.
De har gjort några väldigt bra värvningar. Även om Chloe Kelly kom redan i våras men hon kommer vara viktigare den här säsongen, inte minst efter det EM hon hade. Olivia Smith var Liverpools bäste spelare och ett av världens största unga löften. Nu också en av världens dyraste damspelare. Taylor Hinds var förmodligen Liverpools näst bäste och kanske ännu viktigare spelare då hon kommer ge Arsenals försvar bättre stadga. Däremot undrar vi var finns det plats för CL-hjältinnan Stina Blackstenius?! Vi är förvånade över att Michelle Agyemang åter går på lån till Brighton. Att Rosa Kafaji lånas ut är lätt att förstå efter en svår skadedrabbad första säsong.
De har fruktansvärt bra anfallsuppsättning, förra säsongens bäste spelare Caldentey kommer knappast vara sämre.
De kommer spela samtliga sina hemmamatcher på Emirates vilket visar att Arsenal på många sätt ändå är de som leder utvecklingen av damfotbollen i England även om Chelsea är bästa klubb. De har sålt 15.000 säsongsbiljetter, det är mer än tre gånger så många åskådare som ett fullsatt Kingsmeadow kan ta emot.
Viktigaste värvningar: Olivia Smith, Chloe Kelly, Taylor Hinds, Anneke Borbe (mv)
MANCHESTER CITY
Ny manager, från Linköping. Andrée Jeglertz är näste svenska manager som får chansen i WSL. City missade Champions League förra säsongen och var en besvikelse efter en del interna problem. Therese Sjögran kom in som ny sportchef. Det måste finnas en hel del revanschlust.
Därför är det konstigt att City har värvat så försiktigt. Oväntat försiktigt. Däremot har de tappat viktiga spelare som Laia Alexandri, Jlll Roord och Chloe Kelly.
Viktigaste värvningar: Sydney Lohman, Eartha Cumings (mv), Laura Wienroither (efter lån)
MANCHESTER UNITED
Hade förväntat oss en större satsning framåt men damlaget behandlas högst styvmoderligt av Ratcliffe och Uniteds ledning. De har dock förstärkt klokt. De kommer spela Champions League och det har vi sett förr hur det ställt till problem för United.
Svenskorna Julia Zigiotti Olme ansluter från Bayern München och Fridolina Rolfö från Barcelona där hon inte fick förlängt. Hur kommer United spela Rolfö, som offensiv spelare som i landslaget eller som wingback som i i Barcelona? Det talas om att fler kan komma in.
Viktigaste värvningar : Julia Zigiotti Olme, Fridolina Rolfö
ASTON VILLA
Förra säsongen var en besvikelse efter flera värvningar. Kanske är det orsaken att de värvat mycket mer försiktigt i sommar. Kommer nog inte utmana övre halvan.
Viktigaste värvningar: Ellie Roebuck (mv), Jill Baijings, Lynn Wilms, Maya Hijikata
BRIGHTON & HOVE
Brighton är svårbedömda. Först verkade de tappat mer än de tillfört men sedan fick de loss flera väldigt intressanta värvningar och lån. De fick inte helt utslag på sina värvningar förra säsongen men kan mycket väl bli best of the rest (tillsammans med Everton tror vi). Tappet av Parris kommer dock kännas.
Viktigaste värvningar: Rosa Kafaji (lån), Carla Camacho, Maelys Mpomé, Michelle Agyemang (lån), Chiamaka Nnadozie (mv)
EVERTON
Kommer ha WSLs finaste arena vid sidan av Arsenal. De kommer nämligen spela på Goodison Park., Evertons herrars tidigare hemmaplan. De har också satsat stort och mycket intressant. Kommer bli intressanta att följa om de får utslag på sina värvningar.
Viktigaste värvningar: Martina Fernandez, Hikaru Kitagawa, Rion Ishikawa, Maz Pacheco, Ruby Mace
LEICESTER
Vi fruktar att Leicester kan bli laget som tvingas kvalspela när säsongen är över. De har inte gjort tillräckligt för att förbättra sig i våra ögon. De håller också på att trassla med coachposten. De har sparkat sin coach Amadine Miquel utan angivna skäl bara veckan innan seriestarten. De är i skrivande stund managerlösa. De ska ha försökt värva Burnleys Matt Beard (senast i Liverpool men med förflutet i Chelsea) som inte fick tillåtelse att prata med andra klubbar då han var helt nytillsatt, denne avgick då. Får se hur det slutar men knappast en bra uppladdning. De har också släppt sin förmodligen bäste spelare Ruby Mace till Everton.
Viktigaste värvningar: Celeste Boureille, Katie Keane (mv)
LONDON CITY LIONESSES
Oj vad de har handlat och därmed släppt massor av spelare som tog dem upp i WSL. Ägaren Michelle Kang visar att hon sannerligen har för avsikt att etablera London City redan första säsongen. En mittenplacering är ganska trolig för Asllanis och Jakobssons lag. Kanske till och med övre halvan. De även lade bud på Arsenals Beth Mead utan att lyckas, ännu. Kommer utmana Brighton, Everton om att bli Best of the rest. Det är dock inte helt lätt med så många nya spelare men de har en utmärkt manager och spelarmaterial att ta av. Förra veckan fick de dessutom in Katie Zelem och Alanna Kennedy vilket gör dem till närmast en utmanare om CL-platser om coachen Jocelyn Precheur får ihop det.
Viktigaste värvningar: Danielle van Donk, Nikita Parris, Freya Godfrey, Lene Lete (mv) , Katie Zelem, Alanna Kennedy, Wassa Sanagare (lån), Sophia Poor (mv), Elena Linari mf (12 nya än så länge).
LIVERPOOL
De har tappat sina kanske två bästa spelare och av de som de värvat är det nog mer på tillväxt än omgående utväxling. Det är klart att Liverpools damer behandlas lite med armbågen av klubben vilket är rätt oväntat ändå då amerikanska ägare varit bra med damlagen annars. Gareth Taylor tidigare i Man City har tagit över som ny coach.
Viktigaste värningar: Lily Woodham, Sam Kerr, Rafaela Borggrafe (mv)
TOTTENHAM
En enda värvning hittills. Tottenham har inte sett om sitt hus inför den nya säsongen. De har sparkat Robert Vilahamn och ersatt honom med Man Us assisterande Martin Ho. De har dessutom förlorat Hayley Raso.
Viktigaste värvningar: Toko Koga, (Cathinka Tandberg från Hammarby verkar vara på väg in)
WEST HAM
De har vårens stora sensation, tyska Sheikira Martinez. En spelare de kan få svårt att behålla i framtiden om hon fortsätter som hon gjorde när hon kom i vinterfönstret.
Viktigaste värvningar: Yu Endo, Sarah Brasero,
**
Transfönstret stänger först på torsdag vid midnatt.
**
Att WSL utökar antalet lag är mycket välkommet. Mer behövs. Everton har fått sin egen stora fina arena, Arsenal och Leicester spelar alla sina hemmamatcher på sin huvudarena. Välkommet. Fler lag måste dock få chansen att spela på huvudarena och där är Chelsea långt ifrån ett föredöme, snarare tvärtom.
WSL behöver bättre domarstandard. De är väl få om ens någon domare i WSL som kan leva på att vara domare. De måste först få mållinjesteknologi men också införande av VAR måste finnas inom rimlig tid, eller åtminstone få en tidpunkt då det ska vara infört. Sedan hoppas vi förstås att något kan göras åt dessa obegripliga målvaktsskador som alltid inträffar när coacherna vill prata med sina spelare. Enklast är ju att förbjuda spelarna att gå till sidlinjen för konsultationerna, då kommer målvaktskadorna minska med kanske 2/3 eller mer.
**
Det har inte med WSL att göra men damfotbollen har också en ny turnering, Women Europa Cup. I den spelar lag som inte tagit sig förbi kvalspelet som var i helgen för Champions League.
***
För er som eventuellt fortfarande inte gillar fotboll spelad av kvinnor rekommenderar vi följande läsning>>. CSFC hade i alla fall roligare (undantaget CL-semifinalerna) med Chelsea Women än med männens lag stora delar av förra säsongen. Herrlaget vann tillbaka oss under ECL-finalen och framförallt i klubblags-VM särskilt i finalen när de spelade fotboll istället för att spela bollen sidledes.
** |