ligacupen
2025-2026

RESULTAT, MÅLSKYTTAR - SÄSONGEN 2025-26>>
Ligacupresultat>>

29 oktober 2024

CSFCs spelarbetyg

Wolverhampton   3 -

|

CHELSEA   4

- (0-3)

Wolverhamptons laguppställning

Sa, Tchatchoua, Doherty, Mosquera, Agbadou, Toti, Wolfe, Gomes, Lopez, Hwang, Arokodare

avb: Bentley, Bueno, Munetsi, R.Gomes, Chirewa, Bellegarde, Mane, Krejci, Strand Larsen

Manager: Vitor Pereira

Målgörare


0-1
0-2
0-3
1-3
2-3
-
2-4
3-4

Andrey Santos, 5               (Gittens)
Tyriqe George, 15              (Gittens)
Estevao, 41                       (Santos)
- Tolu Arokodare, 48
- David Møller Wolfe, 73
//Delap utvisad två gula. 86//
Jamie Gittens, 89                (Hato)
- David Møller Wolfe, 90+1


CHELSEAS INSATS

 

6+
första
4-
andra


Tio rotationer för Chelsea. Elva för Wolves. Ligacupen har på papper väldigt låg prioritet. Även om man förstår rotationerna i det spelschema som är.
***
En otroligt påfrestande kameravinkel där man ser nästan rakt ned på plan. Wolves står lågt redan från start. Hörna. 4 Estevao ville nog slå den kort men Wolvesspelare stod för nära så han ångrade sig.
Strax efter. MÅL. Andrey Santos får fritt fram och skjuter från boxlinjen. En kort assist från Gittens. 5 Tidigt mål och Santos första mål i Chelsea. Andra matchen i rad med ett väldigt tidigt mål. Senast hjälpte det inte då de valde att släppa in motståndarna i matchen.
Kontring och Jörgensen är ute och hänger tvätt, får bara en liten touch på bollen men nästa skott går rakt på en av våra backar. 8 SÅ bryter de högt igen och den här gången väljer de skott, som inte är bra som tur var. 9
Farligt pass ut från Jörgensen. På kontringen står Gittens för sin andra assist när han frspelar George som sätter bollen i MÅL från nära håll. 15 Bra aktion av Gittens, innan han satte upp George.
Grov miss av George, som borde gjort bättre men det såg ut som han försökte klacka. Åter mycket bra av Gittens före. 19 Wolves har tvingats till ett byte.
Estevao försöker sig på en bicycleta men träffar spelare istället. Kortas för det. 23
Wolves vill ha en straff för hands men armen var nära kroppen så det blir bara hörna. 24 Estevao försöker från håll men är inte nära. 26 Bra boll in men Santos skyfflar den högt över. 28 Bra brytning av Hato som läser passet väl. 29
Fin boll in för Wolves och en nednickad boll möts med en direkt volley, men en brabit över. 30 farligt utspel av Jörgensen igen, han är skakig men räddas av att Wolvesspelaren gör foul när han ska möta bollen.
Estevao bryter in och skjuter, blockas. 34 Buonanotte ger oss skrämselhicka då han är nära att styra bollen i mål. När han gör vad som annars nog var en bra brytning. 37 Wolves har sin bästa period i matchen.
Lavia lyfter in bollen till absolut ingen alls. 39
Nytt misstag av Wolves och Estevao lobbar mv Sa så fruktansvärt snyggt. Gratismål men de räknas som MÅL också. Särskilt när de är så skickligt tagna. Det är faktiskt en assist från Santos som vann bollen när mittfältaren inte ser upp. 41
Farligt nära för Wolves när Adokare blir helt fri på en frispark. Försvaret stod och sov riktigt där. 43 Wolves borde gjort mål där.
Tre minuter tillägg.

Chelsea har spelat bra, även om försvaret varit lite väl generösa - vilket inte kan sägas om Wolves även om de har haft några farligheter framförallt i kontringar.

ANDRA
Chelsea måste rasa ihop fullständigt för att tappa detta, eller Wolves måste hitta något de inte visat alls hittills.
Dubbelbyte för Wolves. Oförändrat i Chelsea även om vi misstänker att Estevao kommer tas av tidigt, på grund av sitt kort. Direkt en bra chans för Wolves efter vunnit en luftduell. 46
MÅL. Igen dåligt försvarsspel. Två Chelseaspelare mot två gula och de lämnar enorma ytor. Tosin och Acheampong vet inte alls vad de ska göra. Arokodare. 48
Chelsea spelar med huvudet under armen i inledningen av andra.
Gittens nere och behöver behandling.
Stort misstag igen av Jörgensen som tappar en boll in. Oroande spel av Chelsea nu. 52 Så bråk, knuffar och ord. Det vill inte lägga sig Deet var en ruskigt ful tackling på Lavia som startade det. Hwang stod för den och kortades. Tosin som knuffades och hade sig klarade sig tydligen. 53 Wolves frispark som Aodkorare nickar utanför.
Chelsea uppträder fortfarande som om de är kvar i omklädnignsrummet och Maresca förbereder ändringar.
Trippelbyte blev det. Gusto, Esteavo och Lavia av Delap, Enzo och Cucurella in. 61
Hato stoppar ett inlägg på ännu en kontring efter bolltapp, vi har sett många sådana i ansra. Hörna för Wolves. Blev lite farlig men nicken är svag.
Chelsea måste skärpa sig nu. De är inte i närheten av godkända i andra. Ännu. 63 De tappar boll efter boll särskilt på mitten. Hade inte Caicedo behövt sparas hade han behövts på plan också.
Långt inkast och vi vet ju att det klarar Chelsea inte. Det blev riktigt farligt men Jörgensen får en nick rakt på sig och håller den före Adokorare. 66
Jätteräddning på inbytaren Strand Larsen försök. 69 Men var han offside?
George kortas för en idiotisk knuff. Det är irriterat på plan. Långt inkast och MÅL igen för Wolves. Chelsea är helt makalöst dåliga i andra. Inkastet nickas och sparkas via tre spelare till Møller Wolfe som sätter bollen perfekt. 73
Chelsea hänger på repen och ingen kan nog förklara varför förutom att de verkar inte fattat att de måste spela en andra halvlek också.
George av. Neto in. 76
Delap knuffar drar ned en försvarare och sedan knuffar han omkull denne. Kunde blivit utvisning men det stannar vid kort.
Frispark i hyfsat läge. Enzo in och Tosin nickar dåligt utanför när han är fri. Han "nickade" med axeln visade reprisen. 84
Farligt igen. Santos får en ordentlig knuff vilket rädda Chelsea då det blev frispark. Delap knuffar igen och åker av. 86 två gula. Du milde vilken usel disciplin. Det var en eftersläng också och det kunde varit orsaken. Den kunde gett direkt rött också.
Mycket nära kvittering men Hato delvis och Cucurella lyckas få bort bollen. 88
Hur kan man bli så dåliga efter gjort en bra halvlek?
MÅL. Gittens som varit rätt osynlig i andra efter sin fina första sätter bollen från utanför boxen via stolpen och in. Inte förtjänt men så tacksamt mottaget. 90
MÅL. Wolves igen. Wolfe igen.Vad sysslar Chelsea med. Direkt på avspark nästan Det är Acheampong som inte får bort bollen och Cucurella kan på linjen bara få den djupare in i mål. 9+1 Sex minuter tillägg.
Cucurella får bort bollen via en Wolvesspelare i ett annat farligt läge. 90+5
Cucurella kastar sig fram och nickar bort. Bollen kommer tillbaka och Caicedo rensar den nästan ur händerna på Jörgensen. Det visar kanske det låga förtroende spelarna har för sina målvakter i Chelsea.

En riktigt usel andra halvlek, en av de sämsta vi sett. Som tur var räckte första till. Dålig disciplin som kunde kostat rött också. Bytena fungerade inget vidare. Förutom Cucurella.


    SPELARE OMDÖME

BETYG
1-10

12 Filip Jörgensen Började med ett mycket tveksamt ingripande. Hade flera farliga utspel. Inskänker inte förtroende. Stor miss i början av andra när han tappade ett inlägg. Hade en riktigt bra räddning. 69 5+
27 Malo Gusto Hade en sådan där dag igen. 5
34 Josh Acheampong Imponerar tyvärr inte idag. 5
4 Tosin Adarabioyo     (k) Imponerar tyvärr inte idag. Såg trög ut och dålig i positionsspelet. 5+
21 Jorrel Hato Börjar växa in i Chelsea även om han inte hade stora utmaningar. Fick gå in som mittback när Cucurella kom in. En assist. 6
17 Andrey Santos Hans första mål för Chelsea. En bra match. En assist också. Liksom resten av Chelsea försvann han i andra. 7
45 Romeo Lavia Stabil. Kom inte riktigt in i matchen. 6
40 Facundo Buonanotte Fick inte med sig bollarna så att säga. 6-
41 Estevao * Så snygg lobb/chip vid målet. Tidigt kort gav tidigt byte. 7-
11 Jamie Gittens Två assist varav den andra var väldigt fin aktion. Avgjorde matchen och blev matchhjälte. 8-
32 Tyrique George * Enkelt mål. Rätt osynlig för övrigt. Väldigt onödigt kort för en knuff. 6+
  ---    
9 Liam Delap ** In för Estevao. 61 Onödigt kort för frustrationsknuff. Osynlig. Så en eftersläng och utvisning. 86 På 25 minuter. 4
3 Marc Cucurella In för Gusto. 61 Gav energi men Chelsea utnyttjade det inte. Gjorde dock några avgörande insatser på slutet. Och gav verkligen allt. 6+
8 Enzo Fernandez In för Lavia. 61 Märktes inte mycket. 6-
7 Pedro Neto In för George. 76 För kort tid för betyg. -
25 Moises Caicedo In för Buonanotte. 85 För kort tid för betyg. -
CHELSEAS BÄNK


Sanchez, James, Cucurella, Fofana, Caicedo, Fernandez, Neto, Joao Pedro, Delap

* efter namnet betyder gult kort. ** två gula=utvisning. <*> utvisning, direkt rött
> före första namnet i varje lagdel indikerar siffermässig formation som vi tror, t ex 3-4-2-1, 4-3-3 etc

OBS. Detta är helt subjektiva åsikter och handlar inte om att hänga ut spelare eller tvärtom, utan ett försök att från en vinkel bedöma vad som syns och ses genom en tv-ruta där vissa delar av spelet aldrig kan bedömas på ett rättvist sätt. T ex hur spelare rör sig utan boll då kameran bara följer bollen, något som kanske straffar mittfältarna mest. Det är också en emotionell reaktion av en supporter i relation till de krav vi anses kan ställas på spelare av den kvalitet som konkurrerar i Chelsea.

 

Matchstatistik CHELSEA

motståndarna

Målchanser-Avslut 11 15
Skott på mål 4 4
Hörnor 1 4
Målvaktsräddning 1 0
Ribba/stolpe - -
VAR-Bortdömda mål/straffar - -
Missad straff - -
Utvisning/Gula kort 1/4 0/3
xG 2,41 1,23

Bollinnehav %

60 40
Källa Flashscore

 

MATCHENS CHELSEA-LIRARE

Jamie Gittens

 

Head Coach Enzo Marescas INSATS

Behöver nog ta itu med det där att Chelsea inte kan försvara, och uppenbarligen inte alls vid långa inkast.
De visade åter usel disciplin och ännu en utvisning för skitgrejor som de inte ska behöva göra.
MEN hur kunde de vara så dåliga i andra jämfört med första?

 

Betygsskalan är från 1 till 10. 5 är en knappast acceptabel insats. Under 5 är mer än underkänt. 6 är godkänt. 7-10 är bra till utmärkt i världsklass. Sena inhopp betygsätts inte. Enbart Chelseaspelare betygsätts och betygsättningarna är personligt omedelbara och subjektiva (därmed kanske lite emotionella direkt efter matcherna, men de speglar ett tyckande inte fakta). För oss handlar det mer om att tycka med hjärtat än kanske hjärnan ibland.