Nyheter v-36
Vill ni läsa om det mesta som hände Deadline Day, klicka i vänster meny Deadline Day.
För damerna se nedan.
LÖRDAG 6:
Naomi Girma vilades av säkerhetsskäl igår. Hon hade en liten skadekänning i en vad under veckan och Bompastor ville inte riskera något.
FREDAG 5:
Absolut ingen stormatch av Chelsea men de fick jobbet gjort och perfekt med en trepoängare i premiären mot en titelutmanare. De är enormt svårslagna även när spelet inte fungerar.
Det var Sonia Bompastors tjugonde vinst i WSL, nytt rekord. Ingen annan har nått den milstolpen snabbare än hon.
Vi är också väldigt glada över att vi kan se Chelsea Womens matcher på YouTube, gratis också hela säsongen.
Matachen visas på YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=US5ez-LLlMI
Hoppas vi då den inte kommit igång än.
Vi är lite förvånade över Bompastors första laguttagning för säsongen. Vi visste Kerr skulle vara på bänken, men Kaneryd och Macario. Kanske för Bompastor gillar ju att använda Macario som matchvändare. Backlinjen väntad, mittfältet väntat även om man kan argumentera för Nüsken före Kaptein. Men Hamano före Reiten eller Kaneryd eller Macario? I vilket fall som så är det så här Chelsea startar. Ingen Girma alls!
Hampton; Carpenter, Bright, Björn, Charles, Baltimore; Walsh, Cuthbert, Kaptein; Hamano, Beever-Jones
avb: Peng, Buurman, Nüsken, Macario, Reiten, Rytting Kaneryd, Kerr, Jean-Francois, Potter
City startar btvånyförvärv, Sydney Lohman och Jade Rose.
Yamashita, Rose, Greenwood, Shaw, Miedema, Hemp, Casparij, Lohmann, Hasegawa, Prior, Murphy
BBC har en något utförligare presentation av Alyssa Thompson. De nämner t ex hennes snabbhet som kan vara bättre än t o m Johanna Rytting Kaneryd. Läs den här>>
Noterbart är kanske att Angel Citys storägare Alexis Ohanian nu också har en minoritetspost i Chelsea Women.
Alyssa Thompsons första intervju med Chelsea. Läs den här>>
OFFICIELLT
Chelsea har nu bekräftat vad vi trott men ändå var lite osäkra på, Alyssa Thompson är nu Chelseaspelare. 20-åringen har skrivit på till 2030. Hon kommer från Angel City i Los Angeles, där hennes yngre syste Gisele spelar kvar.
Enligt medieuppgifter kostar hon 1,064m pund, eller 1,43m dollar. (Det sägs att s k add-ons kan höja priset avsevärt).
Hon har gjort 22 landskamper för USA trots sin låga ålder. Hon var första draftpick som det heter när hon valdes efter college (samma som Naomi Girma).
Hon är en ytter som kan spela på både vänster och högerkant. Precis vad Chelsea behöver.
Hon har valt nummer 12 som tröjnummer.
Hon kommer inte spela ikväll men kanske få vi se henne nästa helg. Detta då hon redan är mitt i säsongen i USA så hon behöver ingen lång tid för acklimatisera sig formmässigt.
Som alltid före en säsong tippar sportskrivare vinnarna. I Guardian har man tippat Arsenal som vinnare. BBC håller på Chelsea, inte alla men sju av tio. De tre avvikande tror på Arsenal. Bara två tror att Manchester United tar en CL-plats den här säsongen.
TORSDAG 4:
OFFICIELLT
Chelsea har bekräftat Alejandro Bernabe som Chelsea värvade från Atletico Madrid förra sommaren och som senare lånades ut till Liverpool lämnat. Hon har nu lämnat Chelsea på en permanent övergång till Liverpool. Vi brukar inte önska lycka till spelare som går till konkurrenter men vi hoppas det.
OFFICIELLT
Vår akademiprodukt, försvararen Jorja Fox har lånats ut till Newcastle för säsongen. Hon var på lån hos Crystal Palace förra säsongen men fick säsongen helt förstörd med sin andra ACL-skada. Vi önskar henne lycka till och mycket speltid.
OFFICIELLT
Vår nederländske landslagsmålvakt Femke Liefting lånas ut till Newcastle i WSL2 för säsongen. Vi önskar henne lycka till och mycket speltid.
WSL DEADLINE DAY:
Skvallret kan inte komma överens om vad Alyssa Thompson kostar Chelsea. Vissa säger 1m pund, andra säger att det finns add-ons som höjer summan ändå upp till 1,5m pund vilket skulle innebära nytt världsrekord. (Det låter osannolikt att en tredjedel ska vara add-ons, men vem vet när det gäller fotbollsekonomi, den är sällan logisk).
Alejandra Bernebe, 24 mittfältare, som var på lån till Liverpool förra säsongen är på väg att gå till Liverpool på en permanent övergång. Hon kom från Atletico Madrid förra sommaren och har aldrig spelat för Chelsea. Liverpool säger det är klart enligt Sky, Chelsea har inte bekräftat.
BBC har gått ut (kl 19.30) med att Alyssa Thompson är klar för Chelsea. Det är ej bekräftat ännu.
Sky har gått ut och sagt att Chelsea och Angel City är överens om Alyssa Thompsons övergång. Transfersumman lär hamna runt 1 miljon pund. Thompson skriver ett flerårskontrakt.
Sonia Bompastor vägrade säga något alls om transfers idag vid presskonferensen.
Ikväll vid midnatt stänger fönstret för transfers i WSL. Det skulle varit imorgon men flyttades då det skulle vara 24 timmar innan första match, som alltså hade flyttats till fredag. Internationella transfers har dock tid på sig till 01.00 fredag vår tid.
Alyssa Thompson är i London sedan igår men klubbarna bråkar om pengar. Några källor säger det kommer handla om världsrekord (som nyligen slogs när Ovalle gick till orlando för 1,5m dollar). Andra källor säger minst en miljon pund men inte rekord då Thompson är helt inställd på att gå. Tipsen säger detta kommer bli klart sent.
Alyssa Thompson anses vara en av USAs allra mest lovande spelare. Hon är 20 år, spelar mestadels ytter vilket Chelsea har mindre täckning på än andra positioner, även om både LJ och ABJ spelat där och kan spela där. LJ är dock skadad och ABJ kommer behövas centralt då Mayra är skadad.
Sam Kerr är med i truppen mot Manchester City imorgon. Hon startar förmodligen inte men är alltså lite mer spelklar än vad vi trott. Bompastor sa: "I'm not sure if she will start or not".
Det finns ingen tidslinje för när Bronze eller James kan spela igen. Ord som aldrig väcker optimism när det gäller skador. Bronze spelade ju EM med en skenbensfraktur och James har en muskelskada.
Uefa har bekräftat att Chelsea har uppnått alla krav de ställde kring transfers och finansiell balansering. Chelseas trupp till Champions League är därför godkänd av Uefa.
Enzo Maresca är nominerad till Månadens Manager för augusti och Joao Pedro till Månadens Spelare.
ONSDAG 3:
Mayra Ramirez ådrog sig en lårmuskelskada i matchen mot Milan och har redan opererats för den. Chelsea säger inte hur länge hon kommer vara borta med sådana skador brukar ta lång tid.
Alejandro Garnacho har valt nummer 49 på sin tröja. Marc Guiu tar tillbaka sin tröja 38 och Facundo Buonanotte har ännu inte fått något nummer.
Chelsea har offentliggjort truppen för Champions League. Mycket noterbart är att Facundo Buonanotte saknas på den. Ni ser listan här>>
OFFICIELLT
Akademimittfältaren Kiano Dyer har förlängt sitt kontrakt till 2030 och lånas ut till nederländska Eredivisie-laget Volendam.
Chelseas möte med Lincoln i Ligacupens tredje omgång ska spelas tisdagen 23 september. Matchen spelas på bortaplan.
TISDAG 2:
OFFICIELLT
Louna Ribadeira lånas ut igen. Den 21-årige anfallaren kommer spela i franska högstadivisionen för Fleury 91. Hon var utlånad till Everton i våras.
Sam Kerr är nära att kunna återvända i spel. Det säger Sonia Bompastor som inte vill säga om hon kan delta i toppmötet på fredag mot Manchester City. Kerr kommer matchas tillbaka väldigt försiktigt efter en så lång skadefrånvaro, sedan tidigt i januari 2024.
Mayra Ramirez ådrog sig en skada i matchen mot Milan i lördags. Det är ännu inte klart hur allvarlig den är.
Bompastor förklarade att hon valde att flertalet spelare skulle må bättre av att träna än spela mot Milan vilket förklarar varför
laget och truppen var tunn vilket vi noterade med överraskning.
Lauren James och Lucy Bronze kommer inte kunna spela mot City på grund av skador.
Det finns ingen tidsangivelse när de kan spela igen, de kom tillbaka från EM med skadorna.
Tyrique Georges övergång till Fulham sprack då Harry Wilsons övergång till Leeds sprack. Vilket gav en domino-effekt som drabbade George som var överens med Fulham, klubbarna var överens och läkarundersökningen var avklarad.
OFFICIELLT
Ishe Samuels-Smith har lånats ut till Swansea för säsongen. Han såldes till Strasbourg för 8m pund i början av fönstret men har nu hämtats tillbaka tilll Chelsea bara för att lånas ut igen. Inte undra på att multiklubbssystem måste ses över på alla sätt och vis. Detta har förmodligen gjorts för att Strasbourg värvat över Ben Chilwell som spelar i samma position, vilket skulle ge IS-S mindre speltid vilket var anledningen till att han såldes till Strasbourg i en försäljning som uppenbarligen aldrig var menad att förbli permanent.
Inte undra på att Chelsea inte ens sagt de värvat tillbaka IS-S utan smygit undan det och bara meddelat att han lånas ut.
OFFICIELLT
Chelsea har bekräftat det omtalade lånet av Nicolas Jackson till Bayern München. Ett lån om 14,3m i låneavgift och en obligatorisk köpklausul om 56,2m nästa sommar.
OFFICIELLT
Ben Chilwell är nu Strasbourgspelare. Han har skrivit på för två år villket är lika länge som han hade tid kvar på sitt kontrakt i Chelsea. En bra lösning för Chilly som äntligen får spela fotboll.
OFFICIELLT
Ronnie Stutter, akademianfallare lånas ut till Barnet.
Chelsea har värvat och värvat men struntat i att värva vad de behöver. Kanske fungerar idioti men smartness är viktigare. Offensivt är Chelsea nästan i klass med Liverpool men bare sprtdirektörer i Chelsea i hela världen tror det räcker.
Chelsea handlar inte längre om fotboll utan ekonomi och vi som älskar Chelsea har svårt med et.
CSFC.SE har i flera år nu tillämpat veckoredovisning av nyheter, rykten, skvaller och små notiser.
Gårdagens Deadline Day var så intensiv att vi beslutat att starta om på nytt den här veckan och låta Deadline Day stå som en egen post i vår vänstermeny.
Ändå förväntar vi oss att det kommer fler Deadline-nyheter idag. Vi kommer lägga upp dem på båda veckosidorna.
Framförallt kommer klubben göra värvningar och utgående officiella under dagen, förväntar vi oss. För de är ju inte gjorda förrän de officiellt har bekräftats.
Sedan får vi se om det dyker upp överraskningar i dessa officiella bekräftelser, fast så bra som sportskrivararna är på att nosa upp rykten och ge dem spridning tvivlar vi på det.
Har Chelsea gjort ett bra fönster?
Ekonomiskt absolut. Det bästa någonsin i klubbens och kanske i PLs hela historia, det vet inte men vi misstänker det kan vara så.
Det har varit massor ut och in. Flertalet värvningar tycker vi har varit att ersätta flyktad spelare med lika spelare. Joao Pedro en klar förbättring, kan bli säsongens nya "Cole Palmer" för oss. Estevao har vi väntat på ett år och han ser sannerligen ut att kunna leva upp även till våra vilda förhoppningar.
På back och målvaktssidan har inget alls hänt trots långtidsskada på Colwill. Klubben slår tärningen och hoppas Fofana ska slippa nya skador och komma tillbaka. De satsar också på att Jorrel Hato snabbt ska kunna anpassa sig och att Acheampong tar ännu ett klart steg framåt. Däremot vill de inte värva erfarenhet där bak. Lika lite som de vill ha en riktig bra målvakt. Chelsea delar absolut inte CSFCs tro på att vinnande lag bygger man bakifrån.
|
|
Rykten, notiser m m, v-36
SÖNDAG 7:
Bayern München lånade Nicolas Jackson med en obligatorisk köpoption. Trodde vi och alla i medierna. Nu går Uli Höness ut och säger att Jackson kommer absolut återvända till Chelsea nästa sommar. Detta då den köpoptionen bara utlyses om Jackson startar 40 matcher, vilket aldrig kommer hända enligt Höness. Han sa också att B ayern betalar 12m av de 14m låneavgiften var, resten står Jackson, hans agenter och sponsorer för.
En långtidsskada på Harry Kane kan säkert förändra en del av Höness inställning.
LÖRDAG 6:
Några transferfönster är fortfarande öppna som Turkiet och Saudiarabien. Vi vet att Sterlng haft erbjudanden från Saudi men han vill inte lämna London. Kanske kan Axel Disasi och David Datro Fofana hitta en klubb innan alla fönster stängt. Fofana har redan haft en sväng i Turkiet även om den blev kortare än väntat pga skada.
Inte Chelsea: London City förnekar att de betalat ett världsrekord för storvärvningen av Grace Geyoro. Några hävdar därför att Chelsea gjort det för Alyssa Thompson utan att framlägga några bevis för de stora add-ons de påstår ska finnas i den övergången. Som sagt, fotbollsekonomi går inte att förstå sig på och övergångssummor är oftast en gissningslek till boksluten kommer. I vilket fall som är det en kanonvärvning som verkligen kommer sätta avtryck i WSL.
Sam Kerr fick inte speltid igår då matchen var så tajt på slutet och alla tre bytestillfällen utnyttjade. Vi kan förstå det. Kerrs senaste match var 20 december 2023. Hon står på 99 mål för Chelsea. Vi får hoppas nummer 100 kommer nästa söndag.
Chelsea ska ha fått ett erbjudande från Saudiarabiska Al Quadsiah om 60m pund för Andrey Santos innan fönstret stängde. Chelsea var tydligen klart intresserade. De erbjöd Santos en lön om 7m pund. Santos ville absolut inte gå dit då han vill ta sig till VM med Brasiliens landslag. De brasilianska ryktena säger att Santos ville inte överväga det om de inte dubblade lönen.
FREDAG 5:
Mayra Ramirez's skada är så allvarlig att hon är borta till efter nyår.
Inte bra.
Säsongens första lånerapport om Chelsea många unga lånespelare har kommit. Läs den här>>
NBC i USA meddelar att Alyssa Thompson har skrivit på för Chelsea för 1,34m dollar. Otroligt nog kan vi ännu inte hitta något om detta i engelsk media (mindre oväntat är att inget sägs på Chelseas webb). BBC har en artikel som säger hon är Chelseaspelare men artikeln kom ut innan deadline day även om den uppdaterats. Nyheten kom för en timme sedan, kl 13. (Även Wikipedias engelska sida anger Thompsons klubbadress som Chelsea, men att Wikipedia går ut med fakta som inte är bekräftade har vi sett förr. De säger också att hon tagit nr 21, vilket är Niamh Charles nummer).
BBC ställer frågan vad som hänt med Raheem Sterling sedan han blev de nya ägarnas signaturvärvning när de tog över Chelsea. Han har 30m pund att hämta ut i lön i Chelsea så det är vår sämsta affär någonsin.En no-win/no-win situation för båda parter. Läs mer här>>
Cole Palmer har på sociala medier antytt att han snart är tillbaka, förhoppningsvis redan mot Brentford efter uppehållet.
Moises Caicedo stod över Ecuadors landskamp, vilket är lite oroande.
Estevao stod för ett konstmål i Brasiliens VM-kvalmatch mot Chile. De vann 3-0. Han gjorde sitt första landslagsmål med en bicycleta på Maracanastadium, precis som han drömt om. Se den här>>
Även Marc Cucurella gjorde sitt första landslagsmål igår, för Spanien mot Bulgarien. Och som han gjorde det. Se hans mål här>>
Vi har inget hört så vi måste utgå från att Chelsea trots alla rykten inte lyckades med värvningen av Alyssa Thompson. Både BBC och Sky sa att klubbarna var överens men sedan har inga nyheter kommit alls om övergången.
Inte Chelsea: London City Lionesses satte verkligen avtryck igår genom att genomföra damfotbollens största värvning någonsin, Grace Geyoro från PSG för 1,43m pund. Världsrekord.
Chelsealegendaren Ji So-Yun har lämnat Seattle för att spela för Birmingham i WSL2.
TORSDAG 4:
Chelsea Women har sett många spelare lämna i sommar. Bernabe den senaste. Vi hoppas Chelsea tjänat lite pengar på övergångarna. Vilka som valt allt lämna ser ni i transferlänken här ovan.
Chelsea har fått massor med kritik för hur de behandlat Ben Chilwell, från Chelseas egna fans. Och vi kan ju bara hålla med. Enzo Marescas frysbox är en skam för Chelsea. Maresca gav inte spelarna där en enda chans, de fick inte träna med övriga spelare, de fick inte vistas i samma rum, de fick inte äta med dem och de har knappt ens fått ett tack, de som lämnat. Det som framförallt får oss att skämmas å Marescas del är just att han gav dem aldrig en chans. De sattes i frysboxen direkt, nästan samma dag som han anlände till klubben förra sommaren. CSFC har fortfarande svårt att knyta an till Enzo Maresca och det är verkligen en av de största anledningarna (det finns fler som hans arrogans i presskonferenser och oförmåga att visa flexibilitet m m). Det är vår övertygelse att om han inte ändrar sitt uppträdande kan han bli Chelseas kanske mest framgångsrika men aldrig någonsin bli ens en av de mest populära.
Vi förstår att han var tvungen att ta tuffa beslut, men vi tror på att ge människor en chans innan man tar dem.
Han var inte ensam om att skapa den här situationen, lika stor skuld måste ges till sportdirektörerna och klubbledningen.
De övriga i frysboxen var inte lika länge i Chelsea innan de frystes ut, så behandlingen av just lojale alltid populäre och mycket duktige Chilly retar oss allra mest.
En av våra CL-vinnare 2021 (James är nu den ende kvar).
Inte Chelsea: Tottenhams kontroversielle ordförande Daniel Levy avgår.
För de som tror datorer kan allt kan vi ju säga att ChatGPT tippar att Arsenal vinner WSL på 56 poäng mot Chelseas 54. Vi är dock överens med dem om att Leicester ser ut att tvingas kvala sig kvar.
Alyssa Thompson från Angel City är i London och hoppas få sin övergång klar i tid. Det talas om en prislapp om minst en miljon pund.
I andra klubbar handlar det idag om ett byte mellan Man City och Man United för Grace Clinton till City och Jess Park andra vägen.
Ambitiösa London City förhandlar med PSG om Grace Geyoro. En kanonvärvning i så fall.
Beata Olsson från Kristianstad har skrivt på för Liverpool. Emily van Egmond lämnar Birmingham för Leicester.
Inte heller Chelsea; men nog är det intressant att flera ganska stora namn och det största Oshoala har gått till kvinnliga lag i Saudiarabien. Vilket låter som en anomali, att Saudiarabien ens har en damfotbollsliga.
ONSDAG 3:
Chelsea Womens premiärmotståndare är nära en storvärvning. De är på väg att ta lokalkonkurrenten Uniteds landsspelasspelare Grace Clinton innan fönstret stänger imorgon. Samtidigt går kanske Jess Park från City till United. Udda transfers på många sätt och vis. Vem som är vinnare på det kan inte vi avgöra.
Vad väntar vi på nu: vad det gäller killarna väntar vi på att nykomlingarna och återvändare får sina tröjnummer och att truppen blir klar.
För tjejerna väntar vi på besked om Alyssa Thompson. Framförallt väntar vi dock på laguppställningen och matchen mot Manchester City på fredag - och att vi ska kunna titta på den i Sverige via FAs YouTube-kanal.
TISDAG 2:
Noa Bachner i Sportbladet har en krönika idag som dryper av felaktigheter om Chelsea och Nicolas Jackson med slutsatser han själv hittat på. Trist att sportskrivare inte håller reda på fakta. Visst finns det mycket att kritisera i den såpopera som drog igång när Delap blev skadad men Chelsea har inte på något sätt tvingat bort Jackson från Chelsea utan tvärtom har de bara försökt underlätta för en spelare som själv ville lämna men som hela tiden var välkommen att stanna och hela tiden tränade med laget. Och även om återkallelsen av lånet var en överreaktion som inte borde kommit ut så ändrade ju Chelsea sig och lät affären ta plats mycket för spelaren och dennes önskan. Chelsea tvingade absolut inte bort Jackson.
Vi ska dock inte slå oss på bröstet för vi är sannerligen inte stolta över Marescas frysbox, även om den nu är nere i tre spelare; Sterling, Disasi och Datro Fofana (efter att Charlton missat att få in pappersexercisen i tid i natt).
Chelsea Women är i kontakt med Alyssa Thompson och Angel City om en transfer. Inget bud ska ha lagts ännu men Angel City spelade inte Thompson i helgens match. Hon förväntas bli en rätt stor värvning pengamässigt. Chelsea behöver stärka ytterpositionerna, även om ABJ kan spela ytter så har de egentligen bara Sandy Baltimore och Johanna Rytting Kaneryd.
Transferfönstret stänger torsdag vid midnatt.
Inte Chelsea: Rick Passmoor tidigare assistent i West Ham W är nu interim manager för Leicester Women, som sparkade sin Miquel förra veckan av någon anledning.
Charlton ville låna David Datro Fofana men verkar missat deadline. Vi har ännu inte fått det hela bekräftat och Chelsea har inget sagt. Så vi får avvakta och se.
Vi har sett hur spelare uppträtt och försökt tvinga fram transfers. Några på kanske något motiverade grunder, andra bara av rent personliga egoistiska motiv och utan hänsyn till gällande kontrakt. Det finns säkert skäl som kan ses i gynnsamt läge men rent principiellt kan vi inte med att spelare försöker tvinga sig bort från klubbar, och allra värst är när de går ut och vägrar träna och representera klubben till en lösning uppnåtts. Vi kan fortfarande inte med Thibaut Courtois uppträdande när han ville till Real, även om vi kunde förstå att han ville till den stad där han barn fanns. Tyvärr har en svensk nu satt en standard som länge kommer kallas Isak-sättet att tvinga sig bort från en klubb. Samtidigt som han uppbar sin höga lön från klubben och plötsligt halvvägs in i fönstret krävde att få lämna för att en större klubb ville ha honom. Det var inte snyggt och att bara skylla på agenten går inte. Isak lyckades, så Wissa försökte också göra det och lyckades. (Han satt dock på utgående kontrakt och klubben fick extremt bra betalt för honom, men ändå). Att påstå att det fanns muntlgia överenskommelser är bara löjeväckande. Det vet minsta barn att muntliga löften är inte bevisbara.
Trist att en svensk spelare nu är poster-person för hur man inte borde uppträda som person eller spelare - men det skiter han i, han fick ju sin vilja fram.
Nicolas Jackson tränade med Chelsea men klubben valde att inte spela honom. Han reste först när allt var klart. Sedan gjorde Chelsea en tvärvändning som inte var så snygg, det löste de ju dock och Chelsea fullföljde affären (på bättre villkor).
Marc Guehi spelade varje match och gav allt för Palace. Affären såg helt klar ut men sprack då Palace inte kunde ersätta honom i sista minuten, nu måste de sälja i januari eller förlora honom utan en pence i ersättning (de skulle fått 35m). (Önskar fortfarande att sportdirektörsidioterna hade värvat tillbaka honom när de kunde. Men är ändå mest handlare.)
De är två spelare som skött det långt snyggt när de ville bort. Inga Isakare där.
Kontrakt måste gälla, eller så kan man sluta med dem. Det ska gälla för både spelare och klubb. De sluter kontraktet tillsammans.
Sedan är Chelseas och andra klubbars behandling av att sätta spelare i frysbox en annan diskussion där vi inte är särskilt stolta över hur Chelsea agerar. Spelarna får dock hög lön utan att spela - om det nu kan vara en tröst.
|