PREMIER LEAGUE 2023-2024
RESULTAT, MÅLSKYTTAR - SÄSONGEN 2023-2024>

csfc    LIGAPLACERING,      se även Resultat för målgörare
12   Chelsea FC 1 sp 0 v 1 o 0 f 1 - 1 mål 1 p
13 augusti 2023

CSFCs spelarbetyg

CHELSEA  1 -

 

 

Liverpool   1 - (1-1)

Liverpools laguppställning

Alisson, Robertson, Van Dijk, Konate, Alexander-Arnold, Mac Allister, Szoboszlai, Gakpo, Jota, Salah, Diaz

avb: Kelleher, Gomez, Nunez, Jones, Elliott, Tsimikas, Matip, Doak, McConnell

Manager: Jurgen Klopp

Målgörare

0-1
1-1

Luis Diaz, 18
Axel Disasi, 37       (Chilwell)


CHELSEAS INSATS


7

Ett oerhört offensivt viktat Liverpool mot ett fembacksChelsea där wingbacksgick väldigt högt. Problemet från start var att Chelsea tappade boll på tok för lätt (nerver?) Chelsea utan sponsor, det ser så mycket bättre ut om än ovant. Intensiv start men för mycket slarv som sagt från Chelsea.
Som väntat var det omställningarna för Liverpool som var skillnaden. Defensiven var lite för ihålig.Chelsea stod dock upp väldigt bra. Synd på VAR-beslutet för Chilwell.

Det märks att det inte är ett färdigt lag, ett skadedrabbat lag och vi hade förväntningar därefter. I det stora hela skötte de sig riktigt bra. Kanske till och med bättre än än väntat med tanke på motståndet. '

En riktigt bra öppningsmatch ändå i PL. (Dessa evighetslånga tillägg som gör att man inte vet när matchen tar slut - får bottenbetyg av oss. Det måste finnas en bättre lösning).

Chelsea dominerade andra halvlek totalt men skapade inte riktigt vinstchanserna. Även om båda lagen kunde vunnit på övertid. Riktigt fin insats och långt mer än vad vi hade rätt att kräva av Chelsea i den här premiären. Synd att vi inte kunde vinna, Det hade verkligen inte varit orättvist. Jättebra match.

Dock anmärkningsvärt hur bra de var med tanke på läget med allt som är just nu. Väldigt bra jobbat av Pochettino.


    SPELARE OMDÖME

BETYG
1-10

31 Robert Sanchez Debutant. Inte mycket att göra ensam mot Diaz. Höll på att skänka bort en superchans mot slutet av matchen med ett uselt pass. 6
2 Axel Disasi Debutant. Solid. Vilken debut när han får göra mål. 6+
6 Thiago Silva Aldrig dålig. 6+
26 Levi Colwill Debutant.Såg kanske inte helt bekväm ut. Lite mer angelägen om att inte göra misstag, vilket man kan förstå. Blev lämnad med Salah lite väl mycket. Självförtroendet växte i andra. 6+
24 Reece James Anonym start för nya kaptenen. Kom dock igång mot slutet av första och det ordentligt. Mycket bra andra halvlek till han fick en skadekänning. Typiskt nog. 7-
21 Ben Chilwell Slarvade för mycket i inledningen, sedan nästan strålande. En assist och ett hårfint bortdömt offsidemål.(Det blir dock väldigt mycket utrymme för Salah när han spelar så högt, men det är en managerfråga.) 7+
8 Enzo Fernandez * Tog för sig ordentligt på mitten. Kanske lite för ordentligt ibland men visar vad han kan även när rollen inte helt är den rätta för honom. Vi förstår jakten på en mer renodlad defensiv mittare som stöd för honom. Riktigt bra andra. 7
23 Conor Gallagher * Hade en klart defensivare roll än vad vi brukar se honom i. En aktiv start men det är inte hans bästa roll. Skötte den dock riktigt bra. 7
17 Carney Chukwuemeka * Mycket tidigt, slarvigt kort. Hade svårt komma in i det hela men började synas mot slutet av första. 6-
7 Raheem Sterling Pigg och hittade många luckor men lite verkstad som man brukar säga. En bra match gjorde han dock. 6+
15 Nicolas Jackson * Debutant. Ser helt klart lovande ut. Brände en stor chans i slutet av första. Lite väl ofta offside kanske. (TV visade gult kort för honom men det måste varit fel tydligen gnällde han för mycket). 6+
  ---    
27 Malo Gusto In för James. 76 Debutant. OK sådan. 6
10 Muykhail Mudryk In för Sterling. 81 För kort tid för betyg  
29 Ian Maatsen In för Chukwuemeka. 81 För kort tid för betyg  
16 Lesley Ugochukwu In för Chilwell. 90 För kort tid för betyg.  
       
CHELSEAS BÄNK


 Bergström, Cucurella, Mudryk, Madueke, Ugochukwu, Santos, Gusto, Maatsen, Burstow

* efter namnet betyder gult kort. ** två gula=utvisning. <*> utvisning, direkt rött
> före första namnet i varje lagdel indikerar siffermässig formation som vi tror, t ex 3-4-2-1, 4-3-3 etc

OBS. Detta är helt subjektiva åsikter och handlar inte om att hänga ut spelare eller tvärtom, utan ett försök att från en vinkel bedöma vad som syns och ses genom en tv-ruta där vissa delar av spelet aldrig kan bedömas på ett rättvist sätt. T ex hur spelare rör sig utan boll då kameran bara följer bollen, något som kanske straffar mittfältarna mest. Det är också en emotionell reaktion av en supporter i relation till de krav vi anses kan ställas på spelare av den kvalitet som konkurrerar i Chelsea.

 

Matchstatistik CHELSEA

motståndarna

Målchanser-Avslut 10 13
Skott på mål 4 1
Hörnor 4 4
Målvaktsräddning 0 3
Ribba/stolpe 1 1
VAR-Bortdömda mål/straffar - 1
Utvisning/Gula kort -/0 -/0
xG - förväntade mål 1,31 1,23

Bollinnehav %

65 35
Källa Flashscore

 

MATCHENS CHELSEA-LIRARE
Ben Chilwell

 

Manager Mauricio Pochettinos INSATS

Lite överraskande med fembackslinje och kanske lite för offensiv taktik mot ett så offensivt satsande lag. Det mesta taktiskta stämde för honom även om Chilly kanske låg lite välhögt och lämnade Colwill för ensam, men i övrigt närmast klockrent. Lovande start och vi gillade framförallt optimismen i spelet och framåtandan.

 

DOMARTEAMETS INSATS - Anthony Taylor + VAR

BETYG

Det är alltid kontrovers när han dömer Chelsea. Men inga misstag och lät spelet flöda. Friade kanske lite väl många knuffar i ryggar.

godkända

Betygsskalan är från 1 till 10. 5 är en knappast acceptabel insats. Under 5 är mer än underkänt. 7-10 är bra till utmärkt i världsklass. Sena inhopp betygsätts inte. Enbart Chelseaspelare betygsätts och betygsättni Tiden ute mngarna är personligt omedelbar och subjektiv (därmed kanske lite emotionella direkt efter matcherna, men de speglar ett tyckande inte fakta). För oss handlar det mer om att tycka med hjärtat än kanske hjärnan ibland.
För domare finns bara tre grader; underkänd, knappt godkänd och godkänd. Det sistnämnda kanske inte låter så bra, men innebär att inga misstag förekom som vi såg och noterade så det är mycket högt betyg. En perfekt domarinsats är när man inte ens tänker på att domaren varit där.